Podpięcie systemu płatności do strony internetowej


payment online

2023-10-11 13:25

Artykuł dotyczy podpięcia systemu płatności online do strony internetowej, sklepu internetowego lub innego rozwiązania online wymagającego płatności za oferowane w nim usługi lub towary.

O systemach płatności

Systemy płatności online są bardzo wygodną i popularną formą zapłaty. Ich podstawową zaletą jest to, że są dostępne bez przerwy więc internauta chcący dokonać zapłaty może to zrobić w dowolnym dniu o dowolnej godzinie. Systemy te charakteryzują się dużą niezawodnością i wygodą użytkowania.

Na rynku możemy spotkać wiele systemów płatności. Różnice między systemami płatności są niewielkie, przede wszystkim w ich działaniu, jednak osoba prowadząca sklep internetowy lub usługę online powinna dokładnie zapoznać się z regulaminem oraz zasadami panującymi w wybranym systemie. Dotyczy to między innymi wysokości prowizji i opłat, czasu w jakim są dostępne środki po zapłacie przez internautę, ilość dostępnych metod płatności, ilość i rodzaj obsługiwanych kart płatniczych oraz ilość oferowanych banków.

By korzystać z usługi systemu płatności osoba prowadząca sklep lub usługę online musi podpisać z systemem płatności stosowną umowę. Czasem wiąże się to także z poniesieniem opłaty za aktywację usługi.

Integracja systemu płatności ze stroną, sklepem lub usługą online

Systemy płatności przeważnie oferują kilka sposobów integracji jednak wymagają one dokładnego przygotowania oprogramowania sklepu lub usługi online dostosowanego do wybranego systemu płatności. Czasami wystarczy prosty formularz a czasami bardziej skomplikowane oprogramowanie szczególnie jak prowadzący sklep lub usługę online chce mieć większą kontrolę nad dokonaną płatnością. W wielu przypadkach potrzebne będą także odpowiednie strony informujące płacącego o powodzeniu lub niepowodzeniu płatności. Także w wielu wypadkach potrzebne będzie przygotowanie bramki API do obierania danych z systemu płatności.

Oprogramowanie wielu sklepów internetowych już posiada gotowe rozwiązania integrujące płatności z systemem płatności.

Jeżeli sklep lub usługa online nie posiada rozwiązania integrującego z systemem płatności lub nie posiada rozwiązania dostosowanego do wybranego systemu płatności potrzebne będzie napisanie odpowiedniego oprogramowania. Systemy płatności z zasady mają serwery testowe pozwalające przetestować napisane oprogramowanie.

W wypadku konieczności napisania oprogramowania do sklepu internetowego lub usługi online czas potrzebny na integrację wynosi przeważnie od 1 do 3 dni.


Zobacz także:

Mapy, plany, schematy, zdjęcia czyli typowe oraz nietypowe wykorzystanie LeafLet.js
Nowa strona - autorski CMS
Dlaczego strona wolno się ładuje?